LV | EN | RU | DE

Latvija.jpg

Sadarbības partneri

Liesma_raj_pad.jpg

Par saimniecisko darbību mežā jāiesniedz pārskats

Raimonds Mežaks
02.01.2014 (Sabiedrība)

Meža likuma 8. nodaļas 29. pantā teikts, ka meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākums ir katru gadu līdz 1. februārim informēt Valsts meža dienestu par iepriekšējā kalendāra gadā veikto mežsaimniecisko darbību.

Par iesniegtās informācijas patiesumu atbildīgs meža īpašnieks vai tiesiskais valdītājs. Izplatītākais mežsaimnieciskās darbības veids mūsu mežos ir koku ciršana, kā arī jaunaudžu kopšana un meža atjaunošana. Sakarā ar to, ka informācijas sniegšana jeb pārskata rakstīšana nav brīvprātīga, ieteiktu meža īpašniekiem šo darbu neatlikt uz pēdējo brīdi. Pārskata veidlapas atrodamas arī meža īpašniekiem veltītajā mājas lapā: www.draugiem.lv/pargaujasmezi/

Ciršanas apliecinājuma derīguma termiņš atkarīgs no cirtes veida

Ja meža īpašnieks pabeidzis cirst kailcirti vai sanitāro vienlaidus cirti jau tajā pašā gadā, kad saņemts ciršanas apliecinājums, tad pārskats jāraksta vienu reizi. Pārskatā izdarāma atzīme „ciršana pabeigta". Savukārt ja apliecinājums ir izrakstīts uz kailcirti, bet faktiski veikta izlases cirte, meža īpašniekam pārskats jāraksta par katru gadu, kura laikā veikta koku ciršana. Kailcirte ir izpildīta tad, ja audzes pirmā stāva koku šķērslaukuma vērtība ir kļuvusi mazāka par normatīvos noteikto kritisko vērtību. Pārskatā norāda izcirsto koksnes apjomu un citu prasīto informāciju. Ja kādā gadā saimnieciskā darbība nav veikta pārskats par koku ciršanu nav jāsniedz. Līdzīgi ir ar kopšanas un sanitārajām izlases cirtēm. Normatīvajos aktos rakstīts, ka kopšanas cirtē apliecinājuma derīguma termiņš ir trīs gadi, bet sanitārajā vienlaidus un sanitārajā izlases cirtē ne ilgāk, kā divi gadi. Ja meža īpašnieks vēlas turpināt likumīgu koku ciršanu pēc apliecinājuma derīguma beigām, nepieciešams sagatavot jaunu iesniegumu un citus dokumentus, ja tādi nepieciešami. Piemēram ja meža īpašums ieķīlāts bankā būs nepieciešams kredītiestādes saskaņojums. Piemēram Gaujas nacionālā parka dabas lieguma un kultūrvēsturiskajā funkcionālajā zonā būs nepieciešams izcērtamo koku saraksts. Meža īpašnieka pilnvarotajai personai jāpārliecinās vai nav beidzies pilnvaras derīguma termiņš.

Ja pēc iesnieguma un citu dokumentu izskatīšanas Valsts meža dienesta mežzinis neredzēs nekādus šķēršļus, meža īpašniekam izsniegs jaunu ciršanas apliecinājumu. Pirms tam gan būs jāsamaksā valsts nodeva, kas no 2014. gada janvāra ir 4,27 euro jeb 3 lati vecajā naudā. Ja meža īpašnieks vēlas apliecinājumus cirtēm, kurām ir atšķirīgs apliecinājuma derīguma termiņš, tad valsts nodeva būs jāmaksā par diviem ciršanas apliecinājumiem, tātad 8,54 euro jeb 6 lati vecajā naudā. Šāda situācija būs gadījumā, ja meža īpašnieks iesniegumā par koku ciršanu norādījis, ka vēlas piemēram cirst gan galveno izlases cirti, gan arī sanitāro izlases cirti.

Par informācijas nesniegšanu draud 150 latu liels sods

Meža īpašnieks pārskatu var rakstīt arī brīvā formā, bet ar nosacījumu, ja tajā ir iekļauta visa nepieciešamā informācija. To var iesniegt savai dzīves vietai tuvāk esošajā Valsts meža dienesta birojā vai sūtīt pa pastu. Neskaidrību gadījumā ieteicams sazināties ar savu apgaitas mežzini. Analizējot sagatavotos pārskatus Valsts meža dienests tajos atrod arī informāciju, kura drīzāk neatbilst patiesībai. Ir arī gadījumi, kad meža īpašnieks koku ciršanu ir veicis, bet pārskatu normatīvajos aktos noteiktajā termiņā nesagatavo. Tādā gadījumā jārēķinās, ka Valsts meža dienesta amatpersona sastādīs administratīvā pārkāpuma protokolu un meža īpašnieks saņems naudas sodu. Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā rakstīts, ka par meža apsaimniekošanas regulējošos normatīvajos aktos paredzētās informācijas nesniegšanu vai nepatiesas informācijas sniegšanu uzliek naudas sodu līdz 150 latiem.

Jāpiebilst, ka par nepatiesu informācijas sniegšanu vai nesniegšanu vispār, draud administratīvā atbildība. Mežzinis katru pārskatu izvērtē un aizdomīgos gadījumos veic atbilstības pārbaudi dabā.

Izdrukāt Nosūtīt   Uz augšu

Lapas administrators patur tiesības dzēst jūsu komentāru, ja tas neatbilst raksta tēmai vai tajā ir rupjības.
Jūsu komentārs:
Vārds: